İzmir’de panjur sistemleri oldukça yaygın kullanıma sahiptir. Klasik sistem manual (ipli panjur sistem) panjurlarda bazı olumsuzluklar nedeni ile zamanla panjur makarası iplerinde yıpranma ve kopma gibi istenmeyen durumlar meydana gelip panjurun çalışma sistemini devre dışı bırakmaktadır.  Böyle bir durumda panjurun tekrar aktif hale gelmesi için Panjur makarasının değişimi gerekmektedir. Kopan panjur ipinin sökülerek yenilenmesi problemi ortadan kaldıracaktır. Sizlere bu içeriğimizde kopan panjur ipi nasıl değişir adım adım anlatmaya çalışacağız.

Panjur İpi Değişimi

Önemli Not: Panjur ipi değişimi için öncelikle çalışma prensibi ile ilgili bilgi sahibi olunmasının yanında yapılacak iş ile ilgi bilgi ve tecrübe sahibi olunması gerekmektedir. İzunex Panjur Servisi olarak değişimin bilgi ve tecrübesi bulunmayan bireyler tarafından ve gerekli güvenlik önlemleri alınmadan yapılmasını kesinlikle önermiyoruz. Özellikle yüksek katlarda bulunan panjurlarınızın makara değişimleri ve tamirleri konusunda, profesyonel olarak bu iş ile meşgul olan kişilerden destek talep etmenizi öneririz. Panjur ipi değişimi için bizlerden profesyonel destek talep etmek isterseniz lütfen iletişime geçiniz.

Panjur ipi kutu içi bağlantısı

Klasik Manuel Panjur Çalışma Prensibi Panjur İpi İşlemi

Panjur; özel yaşam alanlarımızın kapı ve pencere sistemlerinde gün ışığı ve yalıtım amacıyla kullandığımı materyellerdir. Manuel panjurlarda çalışma prensibi alan ölçülerine uygun olarak hazırlanmış ana taşıyıcılar ve bunlara montajlı raylar arasında yukarı ve aşağı hareket edebilen plastik lameller bütünüdür.

Üst tarafta bulunan kasnak ve boruya bağlanmış panjur ipinin çekilmesi ile kapalı halde bulunan lamellerin yukarı doğru hareketi

neticesinde açılma işlemi, tersi olarak da ipin boşa alınarak yer çekiminden yararlanarak aşağı hareketi ile de kapanma işlemi gerçekleşmektedir.

Bahsedilen ilk hareketi veren panjur ipinin kopması üzerine genellikle kapalı pozisyonda kalan panjur makarası değişimi işlemine üstte bulunan kutu kapağının açılarak müdahale alanı kazanmak ile başlanılır.

Daha sonra kopan eski ipin kasnağa olan bağının sökülmesi ve kapalı halde bulunan lamellerin el ile en üst açık hale getirilmesi gerekmektedir. Yada lamellerin tambur borusu ile olan bağlantısının iptal edilmesi gerekmektedir.

Hangi işlemin uygulanmasının daha güvenli ve pratik olduğu panjurun yerine göre değişmektedir. Ve bunun kararını yine profesyonel kişilerin vermesi gerekmektedir.

İp olmadan el yardımı ile en üst açık pozisyona getirilen lamellerin yeni panjur makarasının montajı yapılana dek aşağıya düşmemesi için yukarıda toplu vaziyette iken sabitlenmesi gerekmektedir.

Bu sabitleme işleminin ardından panjurun (düşmeyeceğinden emin olunduysa) eski panjur makarası sökülerek yerine yenisinin montajı yapılır ve ipi boşa çıkarılarak sıkıştırılır.

Boşta bulunan yeni ip Panjur kapağında takılı bulunan fitil geçiş kanalından düz bir şekilde geçirilerek kasnağa montajı yapılır. Sonrasında yukarıya sabitlenen lameller boşa alınarak ipin yardımı ile panjur kapalı pozisyona getirilir. Böylelikle lamellerin aşağı hareketiyle birlikte yeni ipin tambur kasnağına sarılma işlemi gerçekleşir. Makarada fazlalığı çekilerek sıkıştırılan ip serbest bırakılır ve makara yayı devreye girer.

İpin devreye girmesiyle birlikte artık yukarı hareket imkanı doğacaktır. Böylelikle kopan panjur makararası değiştirme işlemi tamamlanmış olur ve son kontrollerin ardından ilk başta sökülen panjur kutu kapağı tekrar yerine montajı yapılmalıdır.

panjur makarası nasıl değişir
değişimi tamamlanmış panjur ipi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed